» 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Aydıncık Belediye Başkanı Ferat Aktan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle mesaj yayımladı.
Aktan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayımladığı mesajda; 1975 yılında Dünya Kadınlar Yılı'nı ilan eden Birleşmiş Milletler Örgütü, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ı tüm kadınları için Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

  8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdiği tarih; 8 Mart kadınlar gününün aldığı tarihtir.

  Ülkemizde ‘de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında daha yaygın olarak kutlandı ve sokağa taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili tarihi bilgi veren Başkan Aktan; Öncelikle ülkemizin sonra da tüm dünya kadınlarının gününü en içten duygularımla kutluyorum. Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi, ne yazık ki bizim ülkemizde de kadınlarımız hala hak ettikleri noktanın gerisindeler. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, nüfus olarak ülkemizin yarısını oluşturan kadınlarımızı korumak, kollamak, hak ve özgürlüklerini geliştirmek için maksimum seviyede çalışıyor ve kuşkusuz çalışacaktır. Kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü bir kez daha kutlarım" diye belirtti


08.03.2016